Chór

W obecnym składzie chór w Golasowicach istnieje od 1991 roku. Początkowo prowadziła go Lidia Ziętek, zaś od roku 1992 dyrygentem jest Albert Dziadek. W ostatnich latach pomaga mu wnuczka Monika Mikler. W ciągu trzynastu lat działalności w pracach zespołu uczestniczyło ponad 30 chórzystów. Obecnie chór liczy 22 osoby , w tym 14 głosów żeńskich i 8 męskich.

W tym czasie opracowano i wykonano około 150 pieśni religijnych. W repertuarze zespół posiada między innymi:

• muz. i tłum. T. Sikora, słowa M.Luter - "Udziel pokoju"
  • muz. i słowa J. Gawlas - "A gdy było około szóstej"
  • muz. ks.A. Hławiczka, słowa M. Konopnicka - "Dziękuję Ci, mój Boże"
  • muz. K. Hławiczka, słowa G. F. Root - "Pan jest światłem mym"
  • C. Leslie - "O bracie dzisiaj"
  • muz. Preizner - "Tam gdzie srebrna"
  • W. A. Mozart - "Wędrowcze wróć"
  • L.v. Beethoven - "Niebiosa głoszą"
  • A. Wójcicki - "O pójdźże, Młodzieży"

Golasowicki chór służy pieśnią w czasie wszystkich świąt i uroczystości kościelnych w swojej parafii, są to: Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia, Stary Rok, Wielki Piątek, Niedziela Wielkanocna, Zesłanie Ducha Świętego, Konfirmacja, Pamiątka Poświęcenia Kościoła, Nabożeństwo Dziękczynne - Żniwne, Reformacja, Święto Zmarłych i inne uroczystości okazjonalne.

Był zapraszany również do sąsiednich Żor i Drogomyśla, gdzie wystąpił z koncertem kolęd. Uczestniczył w Zjazdach Chórów Diecezji Katowickiej w Pokoju, Byczynie, Tychach, Ruptawie i dwukrotnie w Katowicach. W 1996 roku zaprezentował się na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów Religijnych imienia księdza Anzelma Skrobola w Jastrzębiu Zdroju.

W 2007 roku Zjazd Chórów Diecezji Katowickiej odbył się w naszej parafii. W tym samym roku nasz chór brał udział w głównych uroczystościach jubileuszowych związanych z 400-leciem urodzin Paula Gerhardta w Gräfenhainichen k. Wittenbergi (Niemcy) w Święcie Chórów. Zdjęcia z tej uroczystości znajdują się w naszej galerii.

Próby odbywają się w każdą środę o godz 18.00

Krystian Lerch